Mezinárodní chovatelská stanice boloňských psíků

Debbie Maty Ve Maria, 2015 Dasty Maty Ve Maria, 2015 Keisy Queen, 2012 Flower, 2012

Debbie, Dasty, Keisy, Flower

anglická verze

O plemeni - Boloňský psík

Země původu Itálie

Odborné publikace uvádějí, že boloňáček je vážné až klidné povahy. Je to pejsek velmi přizpůsobivý, vhodný i pro začínající majitele.

Zařazení podle FCI

Skupina 9 společenská plemena

Průměrná délka života

Boloňský psík se průměrně dožívá 14 - 15 let

Důležité poměry

Kvadratická stavba, takže délka trupu je rovna výšce v kohoutku.

Povaha

Boloňský psík je veselý, milý, přítulný a roztomilý společník, je to hravý a lehce přizpůsobivý pejsek. Je odvážný, podnikavý, poslušný a velmi učenlivý, dokáže se naučit spoustu pěkných kousků pro pobavení. Je to takový domácí šašek a klaun. K cizím lidem je nedůvěřivý, spíše rezervovaný, avšak svou rodinu bezmezně miluje. Nekouše a není agresivní. Miluje společnost dětí, ale přizpůsobí se klidně i starším lidem. Pro svoji úžasnou povahu si vysloužil přezdívku "antistresový pes".

Srst

Dlouhá po celém těle, od hlavy po ocas, od hřbetní linie k tlapkám. Na tlamě je kratší. Dosti chundelatá, proto nepřiléhající, spíše chomáčkovitá, netvoří prameny.

Barva

Čistě bílá.

Péče

Boloňský psík vyžaduje pravidelnou péči o srst. Pokud je srst pevnější, stačí česat 1x týdně, jemnější variantu je dobré česat alespoň 1x za dva dny. Chloupky v okolí čenichu a očí je nutné pravidelně česat a mýt. Je velmi důležité udržovat čisté oči, zabrání se tak nadměrnému slzení, tím i nežádoucímu zabarvení srsti v jejich okolí. Chloupky v uších je třeba odstraňovat. Chloupky mezi polštářky na tlapkách je nutné zastřihávat a to hlavně v zimě. Boloňský psík však nelíná, při pravidelném kartáčování se odumřelé chlupy na hřebenu spolehlivě zachytí. Hodí se výhradně pro držení v bytě, a to i nevelkých rozměrů.