Mezinárodní chovatelská stanice boloňských psíků

Maty Ve Maria

Debbie Maty Ve Maria, 2015 Dasty Maty Ve Maria, 2015 Keisy Queen, 2012 Flower, 2012

Debbie, Dasty, Keisy, Flower

anglická verze

Deníček štěňátka boloňského psíka

1. týden

První den je pro chovatelé náročný. Začíná porodem štěňátek. Každé štěně označíme hned po porodu barevnou stužkou, zvážíme ho, zaznamenáme hmotnost a čas porodu. Čerstvě osušené štěňátko zbavené plodových obalů a hlenů ihned přiložíme k matce, aby se co nejdříve přisálo k bradavce. Musíme hlídat, jestli se štěňátka přisála. Po porodu potřebuji matka i štěňátka odpočinek. Štěně přichází na svět slepé, hluché, bez zubů. Štěňátka střídavě sají a spí a vyprazdňuji se s pomocí matky.

Jimmy - 50 minut po porodu  Charlie - 1. den  Kevin - 3 minuty po porodu

Štěňátka prvních 14 dnů nemají vyvinutou termoregulaci. Maminka je svou přítomnosti zahřívá. Vhodné jsou deky Vetbed a DryBed, jejichž speciální vlákno odvádí vlhkost, štěňátka i maminka jsou v suchu a teple. Teplota v místnosti, kde jsou štěňátka, by měla být 25 až 27˚C. Maminka se po porodu čistí, musíme dbát na čistotu porodní bedýnky. O čistotu štěňátek se stará maminka :)

Jessie - 6. den  Cathie - 11 dnů

Štěňátka nepotřebují žádnou zvláštní péči ze strany chovatele. Celý den střídavě spí, sají a vyprazdňují se s pomocí matky. Je také běžným jevem pokles váhy štěňátek druhý den po porodu. Další dny začínají štěňátka pozvolna přibývat na váze. Pokud štěňátka naříkají, jsou buď hladové, nebo necítí teplo matky (sourozence) nebo se potřebuji vyprázdnit. Maminka potřebuje neomezený přísun kvalitní stravy a dostatek tekutin. Chovatel se stará o čistotu porodní bedýnky.

2. týden

Štěňátka začínají postupně otevírat očička. Začínají první pokusy o vrčení a nekoordinované náznaky chůze. Je čas na první odčervení štěňátek + maminky a první stříhání drápku.

Kenny - 2 týdny

Pokud má fena dost mléka a štěňátka pěkně přibírají na váze, není důvod na přikrmování. Pokud ne, je žádoucí přikrmovat sušeným mateřským mlékem pro psy. Chovatel musí dbát na čistotu porodní bedny. Většinou dne štěňátka prospí.

3. týden

Štěňátka si objevují vlastní končetiny, sourozence a maminku. Začínají olizováním a okusování poznávat své bezprostřední okolí.

Falco - 3 týdny  Kelvin - 3 týdny

Okusují matčiny uši, ocasy sourozenců. Poprvé se objevuje projev radosti, vrtění ocáskem. Snaží se postavit na nožičky a chodit. U štěňátek se začíná rozvíjet čich a sluch. Začínají se navzájem vnímat. Ale většinu dne štěňátka prospí.

4. týden

Štěňátka si začínají mezi sebou hrát. Projevuji se i hlasitě - vrčí. Jejich zrak, sluch i čich je již plně vyvinutý. Je nutné pravidelné kontrolování a stříhaní drápků a vystřihávaní chloupku na polštářcích tlapek. Můžeme začít pomalu přikrmovat. Více času štěňátka věnují hrám, ale stále prospí ještě většinu dne. Za chvílí budeme potřebovat větší prostor pro jejich vývoj, učení her a čistotnosti.

Gerry - 4 týdny  Jasper - 4 týdny

Druhé odčervení štěňátek + maminky. Sestavená ohrádka, štěňátka mají větší prostor k hrám. Je to období hraní, vrčení, kousaní, nošení předmětu, třepaní s předměty. Při vzájemných hrách se učí regulovat sílu kousání a reagovat na odezvu sourozenců. Začíná důležité období štěňátek a to je kontakt s člověkem, dětmi. Vše co chovatel zanedbá, může mít pro ně nepříznivé následky.

5. týden

Prudký rozvoj štěňat a období her. Převažují skupinové hry a hry na dominanci a hierarchii. Do nich se čas od času zapojuje i maminka a ostatní členové smečky.

Christopher - 5 týdnů  Ian - 5 týdnů

Toto období je obzvláště důležité pro vývoj emočně stabilní povahy a citové harmonie psa. Štěně se učí správnému chování. Předčasným odebráním štěněte od matky a sourozenců, před jeho sedmým týdnem věku může mít za následek špatné sociální a emotivní chování dospělého psa.

Štěňátka vrh K - 5 týdnů

Důležitý je častý kontakt s člověkem, dětmi a také nastal čas na první návštěvy a prozkoumávání okolí mimo ohrádky a pelíšku. Štěňátkům se prořezávají zuby.

6. týden

Čas na třetí odčervení štěňátek + maminky. První česání. Pokud je hezký začínáme štěňátka seznamovat i s venkovním okolím. Štěňátka mají tendenci všechno prozkoumat, ochutnat… (pozor na jedovaté rostliny). Štěňátka jsou velmi zvědavá.

Harwey, Henry, Happy - 6 týdnů  Frederico, Fabio - 6 týdnů  Ichigo, Ian - 6 týdnů

Je to důležité období tzv. rané socializace. Je velmi důležitý kontakt s lidmi, dětmi. Nestačí jenom úklid kolem štěňátek. I když matka stále ještě kojí, hlavním jídlem štěňátek by měly být již štěněčí granule rozmočené, nebo suché. Domluvíme si první očkování a čipování štěňátek.

7. týden

První očkování a čipování štěňátek. Období socializace. Skupinové i individuální hry, rozvoj hygienických návyků. Do her se intenzivně zapojuje i maminka a další členové smečky, kteří štěňátka někdy i razantně vychovávají a učí správnému psímu chování. Štěňata již z dálky reagují na člověka i jiné zvířata. Je velmi důležitý kontakt s lidmi!!! V tomto období chovatel již rozpozná povahy jednotlivých štěňat.

Falco - 7 týdnů  Isabelle, Ichigo - 7 týdnů

od 8 týdne

Štěňátka jsou všechna již naočkovaná, načipovaná. Skupinové hry štěňat, individuální výchova ze strany matky i chovatele. Upevňování hygienických návyků.

Jessie - 12 týdnů  Harry, Happy - 9 týdnů
 

Dle zralosti se štěňátka začínají pomalu rozjíždět do nových domovů. Ke konci 8. týdne končí role feny - matky a chovatele a začíná práce nového majitele štěňátka.

Falco - 8 týdnů  Cathie - 8 týdnů  Alessio - 3 měsíce

Začíná období příští socializace, výchovy a začlení do nové rodiny a nové smečky.

Štěňátka v nových domovech

Debbie - 3 roky  Cathie - 5 let  Falco - 3 roky

Děkuji majitelům za vzornou péči.

Zdroj: http://tusani.eu/sk/breeders-diary/, chs Maty Ve Maria